Aj tu žijú ľudia.....

Autor: Alexander Bacso | 19.7.2016 o 0:00 | (upravené 19.7.2016 o 15:02) Karma článku: 2,88 | Prečítané:  151x

Región charakteristický poľnohospodársko-potravinárskou výrobou, už roky vyzerá ako po občianskej vojne.

....veľakrát mám chuť túto vetu zakričať do obrazovky, keď v televízii  ide reportáž o našom regióne. Reportáž taká negatívna, že ak by som tu nežil a utvoril si názor podľa nej, tak si myslím, že náš región obývajú samí neprispôsobiví a nezodpovední občania, kriminálnici, nezamestnaní a dôchodcovia a je plný ruín čo niekedy znamenali prosperitu... Žiaľ to posledné je pravda. Región charakteristický poľnohospodársko-potravinárskou výrobou, už roky vyzerá ako po občianskej vojne.  Zmena štátneho systému a následné ranné roky kapitalizmu, mu dali presne mierené rany. Rany, ktorých následky sa nás stále bytostne dotýkajú.

V iných častiach nášho štátu sa postupne, pomaly podarilo využiť tieto zmeny v prospech regiónov. V tom našom ako by sa marazmus, skepsa a zaostalosť stupňovala...

Takto to bolo po celé roky, až vzbĺka malá iskra, ktorú zapálilo niekoľko ľudí, ktorým nie je jedno, čo s regiónom bude... Začalo sa to ochotou jedného ministra vypočuť si hlasy ľudí, obyvateľov, hlasy čo boli akousi prosbou o pomoc človeka, ktorý umiera od smädu, hoci to všetci vidia, no nikto mu vodu nepodá... Mal som to šťastie, že aj keď nie od začiatku, som mohol byť zapojený pri týchto snahách. Podarilo sa dať dohromady predstaviteľov samospráv, tretieho sektora a miestnych podnikateľov. Veľká úspešnosť konferencie, ktorá bola zorganizovaná aby si štát všimol, že na svojom území má “územia nikoho“, znamenala ostrý štart. Nasledovali desiatky rokovaní, stretnutí, diskusií, konzultácií.  Zrodil sa zákon, aby konečne po dlhých rokoch bol štát ale hlavne jeho volení predstavitelia zaviazaní k zodpovednosti aj za nás. Prijal sa akčný plán, kde zodpovednosť za rozvoj regiónu, osudy ľudí, je rozložená medzi štát, samosprávu ale aj tretí sektor a podnikateľov.

Smutné, že muselo ubehnúť toľko rokov, kedy rozvoj regiónu zastal a smeroval skôr k stupňovaniu rozdielov medzi „nami a nimi“, ako často krát hovorili nahlas... A predstavitelia štátu naraz zistili, že región je málo rozvinutý, ale má ľudský potenciál, ktorý to môže všetko zmeniť. Zrazu sa odhalili odborníci, nadšenci, ktorí boli, sú a budú nositeľmi zmien a riešení, možno až na celoštátnej úrovni... A zrazu aj tí, čo prišli “rečniť“ až z veľkej Bratislavy, pochopili, že tu majú spojencov a dokonca vodcov zmeny, ktorá prinesie do nášho regiónu prácu, nádej, odoženie skepsu a mladí ľudia tak ako teraz odchádzajú na štúdia, dávajú regiónu zbohom, tak sa postupne budú vracať.  Samozrejme nič nezmení len zákon ani niekoľko desiatok strán analýz, tabuliek, projektov... Všetko je to už nie na „nich“ ale na Nás. Dostali sme šancu od štátu, od jeho predstaviteľov a je na zodpovednosti všetkých, ktorí tieto zmeny odštartovali aby boli úspešne zreálnené.

Máme šancu, máme nádej, a len spoločnými silami, úsilím, môžeme ukázať a dokázať štátu a obyvateľom zvyšných regiónov, že sú tu kvalitní, fundovaní, životaschopní, ľudia  snažiaci sa o lepší život pre seba, svoje deti, blízkych i spoluobčanov. Tým, že na nás predstavitelia štátu zabúdali, tým sme viac odolnejší a vytrvalejší.. Potom snáď aj v médiách odznie, že región Gemer-Malohont má oveľa viac pozitívneho a krásneho ako si kto kedy myslel....

Aj tu žijú ľudia....

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to začala aktívne robiť.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?